Gender
Male
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Body Color
Black
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Power Connectors |
| Manufacturer | Adafruit Industries LLC |
| Gender | Male |
| Series | - |
| Features | - |
| Includes | - |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Unshielded |
| Body Color | Black |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder Eyelet(s) |
| Thread Size | - |
| Manufacturer | Adafruit Industries LLC |
| Body Material | Copper Alloy |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Jack |
| Actual Diameter | 0.083" (2.10mm ID), 0.248" (6.30mm OD) |
| Voltage - Rated | 15VDC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | - |
| Insulation Color | - |
| Mounting Feature | Flange |
| Ingress Protection | - |
| Internal Switch(s) | Single Switch, Normally Closed |
| Mating Length/Depth | - |
| Current Rating (Amps) | 2.5 A |
| Operating Temperature | - |
| Contact Material - Plating | Silver |
| Material Flammability Rating | - |
| Number of Positions/Contacts | 2 Conductors, 3 Contacts |
| Industry Recognized Mating Diameter | 2.10mm ID (0.083") |
Package
-
MSL
-


