Type
Toroidal
Weight
0.197 lb (89.36 g)
Packaging
Bulk
Center Tap
No
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Power Transformers |
| Manufacturer | Amgis, LLC |
| Type | Toroidal |
| Series | - |
| Weight | 0.197 lb (89.36 g) |
| Packaging | Bulk |
| Center Tap | No |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 3.2VA |
| Manufacturer | Amgis, LLC |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 42.00mm Dia |
| Termination Style | Wire Leads |
| Voltage - Primary | 115V, 230V |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Voltage - Isolation | 4000Vrms |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Height - Seated (Max) | 17.50mm |
| Current - Output (Max) | Parallel 133mA, Series 67mA |
| Voltage - Secondary (Full Load) | Parallel 12V, Series 24V |
Package
-
MSL
-


