Series
FZ
Impedance
70 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±20%
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Manufacturer | Aillen |
| Series | FZ |
| Ratings | - |
| Impedance | 70 mOhms |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 850 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 60mOhm @ 100kHz |
Package
-
MSL
-

