Color
Red, Yellow-Green
Lens Size
0.80mm
Packaging
Bulk
Lens Color
Colorless
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | LED Indication - Discrete |
| Manufacturer | American Bright Optoelectronics Corporation |
| Color | Red, Yellow-Green |
| Series | - |
| Features | - |
| Lens Size | 0.80mm |
| Packaging | Bulk |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Style | Square with Flat Top |
| Part Status | Active |
| Height (Max) | 0.70mm |
| Configuration | Independent |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Viewing Angle | 120° |
| Current - Test | 20mA Red, 20mA Yellow-Green |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 0.80mm W |
| Lens Transparency | Clear |
| Wavelength - Peak | 645nm Red, 570nm Yellow-Green |
| Millicandela Rating | 50mcd Red, 35mcd Yellow-Green |
| Wavelength - Dominant | 632nm Red, 571nm Yellow-Green |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V Red, 2V Yellow-Green |
Package
-
MSL
-

