Type
LED Module
Color
Red, Green, Blue (RGB)
Height
14.00mm
Series
AB-FB
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | LED COBs, Engines, Modules, Strips |
| Manufacturer | American Bright Optoelectronics Corporation |
| Type | LED Module |
| Color | Red, Green, Blue (RGB) |
| Height | 14.00mm |
| Series | AB-FB |
| CCT (K) | - |
| Features | IP68 |
| Lens Type | Flat |
| Packaging | Tray |
| Wavelength | 623nm Red, 528nm Blue, 470nm Green |
| Part Status | Active |
| Manufacturer | American Bright Optoelectronics Corporation |
| Configuration | Linear Light Strip, Flexible |
| Current - Max | - |
| Viewing Angle | 120° |
| Current - Test | 830mA |
| Size / Dimension | 5000.00mm L x 15.00mm W |
| Temperature - Test | - |
| Base Product Number | AB-FB02406 |
| CRI (Color Rendering Index) | - |
| Light Emitting Surface (LES) | - |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 11 lm/W Red, 15 lm Green, 8 lm Blue |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 24V |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 220lm Red, 300lm Green, 153lm Blue |
Package
-
MSL
-


