ED-PSU1204
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | AC DC Desktop, Wall Power Adapters |
| Manufacturer | EDATEC |
| Form | Wall Mount (Class II) |
| Series | ED-PSU1204 |
| Weight | - |
| Packaging | Box |
| Efficiency | Level VI |
| Input Type | Multi-Blade (Sold Separately) |
| Cord Length | 59" (1.50m) |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Manufacturer | EDATEC |
| Polarization | Positive Center |
| Power (Watts) | 48 W |
| Approval Agency | CE, cULus, RCM, UKCA, UL |
| Input Connector | CEE 7/16 |
| Region Utilized | Europe |
| Standard Number | 62368-1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Output Connector | Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
| Size / Dimension | 3.66" L x 1.30" W x 2.26" H (93.0mm x 33.0mm x 57.5mm) |
| Voltage - Output | 12V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Current - Output (Max) | 4A |
| No Load Power Consumption | 100mW (Max) |