Type
Tubing, Flexible
Color
Red
Series
GTI 3000
Material
Polyolefin (PO)
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Heat Shrink Tubing |
| Manufacturer | 3M |
| Type | Tubing, Flexible |
| Color | Red |
| Grade | - |
| Length | - |
| Series | GTI 3000 |
| Features | - |
| Material | Polyolefin (PO) |
| Packaging | Bulk |
| Shelf Life | - |
| Part Status | Active |
| Qualification | - |
| Shrinkage Ratio | 3 to 1 |
| Shelf Life Start | - |
| Shrink Temperature | 120°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Recovered Wall Thickness | - |
| Inner Diameter - Supplied | 0.354" (8.99mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.118" (3.00mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | - |
Package
-
MSL
-

