Style
Board to Board
Series
919
Features
Pick and Place
Packaging
Cut Tape (CT) || Digi-Reel® || Bulk
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Headers, Receptacles, Female Sockets |
| Manufacturer | 3M |
| Style | Board to Board |
| Series | 919 |
| Features | Pick and Place |
| Packaging | Cut Tape (CT) || Digi-Reel® || Bulk |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.087" (2.20mm) |
| Ingress Protection | - |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Number of Positions | 30 |
| Row Spacing - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
Package
-
MSL
-

