Type
Clock/Calendar
Series
AB-RTCMC
Features
Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, TCXO/Crystal, Trickle-Charger
Interface
I2C, 2-Wire Serial
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Real Time Clocks |
| Manufacturer | Abracon LLC |
| Type | Clock/Calendar |
| Series | AB-RTCMC |
| Features | Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, TCXO/Crystal, Trickle-Charger |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Packaging | Tape & Reel (TR) || Cut Tape (CT) || Digi-Reel® |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Memory Size | 8B |
| Part Status | Not For New Designs |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Manufacturer | Abracon LLC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-SMD Module |
| Voltage - Supply | 1.4V ~ 5.5V |
| Base Product Number | AB-RTCMC |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | Module |
| Voltage - Supply, Battery | 1.4V ~ 5.5V |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.5µA ~ 2.2µA @ 1.4V ~ 5V |
Package
-
MSL
-


