RoHS / ComplianceImages are for reference only
USB
USB 2.0 (4), USB 3.0 (4)
Speed
1.1GHz
Series
Mini-ITX Motherboard
Ethernet
10/100/1000 Mbps, GbE (2), RJ45 (2)
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Single Board Computers (SBCs) |
| Manufacturer | Advantech Corporation |
| USB | USB 2.0 (4), USB 3.0 (4) |
| Speed | 1.1GHz |
| Series | Mini-ITX Motherboard |
| Contents | - |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps, GbE (2), RJ45 (2) |
| Packaging | Bulk |
| Form Factor | Mini-ITX |
| Part Status | Active |
| Cooling Type | Heat Sink |
| Manufacturer | Advantech Corporation |
| Power (Watts) | - |
| Video Outputs | DP++, eDP, HDMI, LVDS, VGA |
| Core Processor | Intel Pentium N4200E |
| Watchdog Timer | Yes |
| Number of Cores | 4 |
| Size / Dimension | 6.693" x 6.693" (170.00mm x 170.00mm) |
| Digital I/O Lines | - |
| RS-232 (422, 485) | 6 |
| Storage Interface | mSATA, SATA 3.0 |
| Expansion Site/Bus | M.2, mPCIe, PCIe |
| Analog Input:Output | - |
| Base Product Number | AIMB-217 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C |
| RAM Capacity/Installed | 8GB/0GB |
Package
-
MSL
-

