USB
USB 2.0 (8), USB 3.0 (4)
Speed
2.2GHz
Series
COM-Express Compact Type 6 - High Computing
Ethernet
10/100/1000 Mbps
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Single Board Computers (SBCs) |
| Manufacturer | Advantech Corporation |
| USB | USB 2.0 (8), USB 3.0 (4) |
| Speed | 2.2GHz |
| Series | COM-Express Compact Type 6 - High Computing |
| Contents | - |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
| Packaging | Bulk |
| Form Factor | COM Express R2.1 Compact Module, Type 6 |
| Part Status | Active |
| Cooling Type | Fan |
| Manufacturer | Advantech Corporation |
| Power (Watts) | 15W |
| Video Outputs | DP, eDP, HDMI, LVDS, VGA |
| Core Processor | Intel Celeron 3965U |
| Watchdog Timer | Yes |
| Number of Cores | 2 |
| Size / Dimension | 0.550" x 3.740" (14.00mm x 95.00mm) |
| Digital I/O Lines | 8 |
| RS-232 (422, 485) | 0 |
| Storage Interface | PCIe, SATA, SPI |
| Expansion Site/Bus | Audio, LPC, PCIe |
| Analog Input:Output | - |
| Base Product Number | SOM-6898 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C |
| RAM Capacity/Installed | 32GB/0GB |
Package
-
MSL
-

