Usage
Industrial
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Series
Xtra-Guard® Flex
Voltage
600 V
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Multiple Conductor Cables |
| Manufacturer | Alpha Wire |
| Usage | Industrial |
| Length | Enter Number of Feet in Order Quantity |
| Series | Xtra-Guard® Flex |
| Ratings | - |
| Voltage | 600 V |
| Features | - |
| Packaging | Digi-Spool®, Continuous Spool |
| Cable Type | Multi-Conductor |
| Spool Size | 1000.0' (304.8m) |
| Wire Gauge | 16 AWG |
| Part Status | Active |
| Shield Type | - |
| Jacket Color | Slate |
| Shield Coverage | - |
| Shield Material | - |
| Conductor Strand | 26/30 |
| Conductor Material | Copper, Bare |
| Base Product Number | 901612 |
| Conductor Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC), Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Conductors | 12 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 90°C |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.569" (14.45mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.0650" (1.651mm) |
Package
-
MSL
-


