AB-FZC012I4-19712-XA2-12S
IP65 12VDC RGB+IC BENDABLE TOP E
Type
LED Module
Color
Red, Green, Blue (RGB)
Series
AB-FZC
Features
IP65
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | LED COBs, Engines, Modules, Strips |
| Manufacturer | American Bright Optoelectronics Corporation |
| Type | LED Module |
| Color | Red, Green, Blue (RGB) |
| Height | - |
| Series | AB-FZC |
| CCT (K) | - |
| Features | IP65 |
| Lens Type | Flat |
| Packaging | Bag |
| Wavelength | 625nm Red, 525nm Green, 468nm Blue |
| Part Status | Active |
| Manufacturer | American Bright Optoelectronics Corporation |
| Configuration | Linear Light Strip, Plug and Play |
| Current - Max | - |
| Viewing Angle | 120° |
| Current - Test | 540mA Red, 540mA Green, 540mA Blue |
| Size / Dimension | 5000.00mm L x 8.00mm W |
| Temperature - Test | - |
| CRI (Color Rendering Index) | - |
| Light Emitting Surface (LES) | - |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 19 lm/W Red, 60 lm/W Green, 15 lm/W Blue |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 12V Red, 12V Green, 12V Blue |
| Luminous Flux @ Current/Temperature | 123lm Red, 390lm Green, 97lm Blue |
Package
-
MSL
-

