Color
Red, Green, Blue (RGB)
Packaging
Bulk
Lens Color
Colorless
Lens Style
Round with Flat Top
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | LED Indication - Discrete |
| Manufacturer | American Bright Optoelectronics Corporation |
| Color | Red, Green, Blue (RGB) |
| Series | - |
| Features | - |
| Lens Size | - |
| Packaging | Bulk |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Style | Round with Flat Top |
| Part Status | Active |
| Height (Max) | 1.70mm |
| Configuration | Common Anode |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Viewing Angle | 120° |
| Current - Test | 12mA Red, 12mA Green, 12mA Blue |
| Package / Case | 4-SMD, J-Lead |
| Size / Dimension | 5.00mm L x 5.00mm W |
| Lens Transparency | Clear |
| Wavelength - Peak | - |
| Millicandela Rating | 540mcd Red, 1.3cd Green, 300mcd Blue |
| Wavelength - Dominant | 625nm Red, 525nm Green, 465nm Blue |
| Supplier Device Package | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 5V Red, 5V Green, 5V Blue |
Package
-
MSL
-


