Color
Black
Pitch
0.098" (2.50mm)
Packaging
Tube
Part Status
Active
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Blade Type Power Connector Assemblies |
| Manufacturer | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Series | - |
| Features | - |
| Packaging | Tube |
| Wire Gauge | - |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Manufacturer | Amphenol ICC (FCI) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Male Blades |
| Contact Finish | Gold |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Connector Style | Battery |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Number of Positions | 5 |
| Current Rating (Amps) | 5 A |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Contact Finish Thickness | Flash |
Package
-
MSL
-

