In StockRoHS / ComplianceImages are for reference only
Type
Class AB
Features
Depop, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown
Packaging
Tube
Output Type
1-Channel (Mono)
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Audio Amplifiers |
| Manufacturer | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Type | Class AB |
| Series | - |
| Features | Depop, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Packaging | Tube |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Part Status | Not For New Designs |
| Manufacturer | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Base Product Number | MAX4364 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Max Output Power x Channels @ Load | 1.4W x 1 @ 8Ohm |
Package
-
MSL
-

