Type
Toggle, Full Boot
Color
Black
Features
Secondary Inner Seal
Material
Silicone Rubber
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Accessories - Boots, Seals |
| Manufacturer | APM Hexseal |
| Type | Toggle, Full Boot |
| Color | Black |
| Series | - |
| Features | Secondary Inner Seal |
| Material | Silicone Rubber |
| Packaging | Bag |
| Part Status | Active |
| Thread Size | 1/4-40 NS-2B |
| Manufacturer | APM Hexseal |
| Mounting Feature | Front of Panel |
| Size / Dimension | 0.500" (12.70mm) Height |
| Actuator Diameter | 0.062" (1.57mm) |
| Ingress Protection | IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Base Product Number | N5030 |
| Operating Temperature | -70°C ~ 204°C |
| For Use With/Related Products | Multiple Series |
Package
-
MSL
-


