Type
Open Frame
Series
PBO-10 (10W)
Packaging
Tray
Efficiency
82%
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | AC DC Converters |
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Type | Open Frame |
| Series | PBO-10 (10W) |
| Features | - |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 82% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | Household Appliances, ITE (Commercial) |
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Power (Watts) | 10 W |
| Package / Case | 16-SIP Module, 6 Leads |
| Approval Agency | CE, cURus |
| Line Regulation | ±1% |
| Load Regulation | ±1.5% |
| Standard Number | 60335-1; 62368-1 |
| Voltage - Input | 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC |
| Size / Dimension | 1.75" L x 0.88" W x 0.59" H (44.5mm x 22.5mm x 15.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 420mA |
Package
-
MSL
-

