Axis
X, Y, Z
Type
Digital
Features
Adjustable Bandwidth, Selectable Low Pass Filter, Selectable Scale
Bandwidth
8Hz ~ 1kHz
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Accelerometers |
| Manufacturer | Bosch Sensortec |
| Axis | X, Y, Z |
| Type | Digital |
| Series | - |
| Features | Adjustable Bandwidth, Selectable Low Pass Filter, Selectable Scale |
| Bandwidth | 8Hz ~ 1kHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | I2C, SPI |
| Part Status | Obsolete |
| Manufacturer | Bosch Sensortec |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-VFLGA Module |
| Voltage - Supply | 1.62V ~ 3.6V |
| Acceleration Range | ±2g, 4g, 8g, 16g |
| Sensitivity (mV/g) | - |
| Base Product Number | BMA255 |
| Sensitivity (LSB/g) | 1024 (±2g) ~ 128 (±16g) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 12-LGA (2x2) |
Package
-
MSL
-


