Size
One Size
Type
Wrist Strap with Cord
Color
Black
Features
Includes Alligator Clip Adapter
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Anti-Static, ESD Straps, Grounding Cords |
| Manufacturer | Botron Company Inc. |
| Size | One Size |
| Type | Wrist Strap with Cord |
| Color | Black |
| Series | - |
| Features | Includes Alligator Clip Adapter |
| Cord Type | Coiled |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 1 MOhms |
| Cord Length | 12' (3.66m) |
| Part Status | Active |
| Manufacturer | Botron Company Inc. |
| Strap Closure | Snap Lock |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Cord Termination | 3.18mm Snap Socket, Banana Plug |
| Strap Termination | 3.18mm Snap Stud |
| Number of Conductors | 1 |
Package
-
MSL
-


