Height
0.244" (6.20mm)
Series
SRF1260A
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR) || Cut Tape (CT) || Digi-Reel®
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Arrays, Signal Transformers |
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Height | 0.244" (6.20mm) |
| Series | SRF1260A |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) || Cut Tape (CT) || Digi-Reel® |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Part Status | Active |
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Number of Coils | 2 |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) |
| Base Product Number | SRF1260A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating - Series | 434 mA |
| Current Rating - Parallel | 870 mA |
| Current Saturation - Series | 510 mA |
| DC Resistance (DCR) - Series | 3.197Ohm Max |
| Current Saturation - Parallel | 1.02 A |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 830mOhm Max |
| Inductance - Connected In Series | 1.88 mH |
| Inductance - Connected In Parallel | 470 µH |
Package
-
MSL
-


