Form
Spool, 1 oz (28.35g)
Type
Wire Solder
Series
CHIPQUIK®
Process
Lead Free
RoHS Compliant
Why Choose Us
Quality Warranty
Quality guarantee
ESD Safe
Anti-static protection
Global Shipping
Fast delivery
Quick Response
Fast RFQ
Request for Quote
Price not displayed? Please send an RFQ, and we will respond immediately.
MOQ1 pcs
Professional Packaging
Original Packaging
Factory sealed, ESD anti-static tray
Desiccant Protection
Humidity indicator card & silica gel included
Vacuum Sealing
Moisture barrier bag, nitrogen filled
Secure Boxing
Anti-vibration foam, shock-proof labeling
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Solder |
| Manufacturer | Chip Quik Inc. |
| Form | Spool, 1 oz (28.35g) |
| Type | Wire Solder |
| Series | CHIPQUIK® |
| Weight | - |
| Process | Lead Free |
| Diameter | 0.015" (0.38mm) |
| Flux Type | - |
| Mesh Type | - |
| Packaging | Bulk |
| Wire Gauge | - |
| Composition | Bi57Sn42Ag1 (57/42/1) |
| Part Status | Active |
| Manufacturer | Chip Quik Inc. |
| Melting Point | 280°F (138°C) |
| Shipping Info | - |
| Shelf Life Start | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | - |
Package
-
MSL
-

